Jestem pewien, że zauważyłeś, że kiedy dostrajasz ustawienia swojego telewizora, możesz wybrać pomiędzy różnymi przestrzeniami kolorów. Często te przestrzenie są nazywane RGB i YCbCr; będą wyglądać jak „RGB (głęboki kolor)” i „YCbCr (kompatybilny z HDTV)”. Co to wszystko oznacza?

 

Przestrzeń kolorów to zakres kolorów dostępnych dla Ciebie, Twojego komputera lub innego urządzenia, z którym pracujesz. Wszystko sprowadza się do trzech wiązek światła, z których każda reprezentowana jest przez jedną literę: czerwoną, zieloną i niebieską. Czerwony ma najdłuższą falę, więc jest też najjaśniejszą wiązką, ale ma też najkrótszą żywotność jako źródło światła. Zielony znajduje się pośrodku – jest ciemniejszy od czerwonego, ale jaśniejszy od niebieskiego. Niebieski ma najkrótszą długość fali, co oznacza, że jest słabszy niż czerwony i zielony, ale ma najdłuższą żywotność.

 

RGB to skrót od red-green-blue; ta przestrzeń kolorów została opracowana w 1855 roku przez angielskiego fizyka Jamesa Clerka Maxwella. Została ona stworzona, ponieważ ludzie są najbardziej wrażliwi na czerwienie i zielenie; jesteśmy mniej wrażliwi na błękity. W ramach tej przestrzeni barw mamy nieskończoną liczbę możliwych odcieni – można stworzyć każdy wyobrażalny kolor, dostosowując każdy z trzech podstawowych kolorów.

 

Podobne artykuły znajdziesz na stronie printure.pl

 

By admin