Kuchnia ma być przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna, nic więc dziwnego, że podczas jej urządzania główną uwagę skupia się na walorach jakościowych, które pozwolą na użytkowanie kuchennej przestrzeni przy zachowaniu pełnego komfortu. Jednym z elementów, który jest ważny ze względu na wygodę realizacji codziennych kulinariów, jest oświetlenie. Nie zawsze plafon sufitowy jest wystarczający, aby dostatecznie oświetlić cały blat roboczy.

Dodatkowe światło w kuchni

 

Największą uwagę należy skupić na strefie roboczej, czyli przy blacie. Codzienne gotowanie musi odbywać się w doskonałych warunkach, a światło jest jednym z czynników, które bezwzględnie na jakość korzystania z kuchni wpływają. Wiele osób decyduje się jedynie na sufitowy plafon, który daje mocne i rozproszone światło. Oczywiście, to dobre rozwiązanie, natomiast w niektórych przypadkach przydaje się jeszcze światło dodatkowe. 

Idealnie sprawdza się oświetlenie podszafkowe. Można zastosować listwy LED, które są nie tylko energooszczędne, ale również całkowicie odporne na działanie wody, co w kuchni jest przecież istotne. Co więcej, tego rodzaju światło da niewielki promień oświetlenia, dzięki czemu nie będzie razić, ale jednak pozwoli lepiej doświetlić strefę blatu pod górnymi szafkami. Taka opcja sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku kuchni narożnej, w kształcie litery U czy L i kiedy w pomieszczeniu kuchennym nie ma okna.

 

Jakie oświetlenie w kuchni się nie sprawdzi?

 

Zrezygnuj raczej z dekoracyjnych kinkietów, wiszących lamp czy ozdobnych żyrandoli. Nie zapominaj o funkcji praktycznej oświetlenia w kuchennej przestrzeni.

By admin